Rekrutacja to wieloetapowy proces, w wyniku którego wyłania się osobę lub osoby najbardziej spełniające oczekiwania pracodawcy. W firmach istnieją dwa podstawowe rodzaje rekrutacji: wewnętrzna (zamknięta i otwarta) oraz zewnętrzna (wąska i szeroka). Charakter tych rekrutacji jest zróżnicowany.
Rodzaje rekrutacji
Wewnętrzna rekrutacja obejmuje osoby już zatrudnione w firmie, które konkurują o określone stanowisko. Podstawową zaletą wewnętrznej rekrutacji metody są niskie koszty i stosunkowo krótki okres wprowadzania pracownika w nowe obowiązki. Rekrutacja wewnętrzna zamknięta dotyczy konkretnej grupy pracowników przedsiębiorstwa.
Etapy rekrutacji wewnętrznej
- stworzenie ogłoszenia dla pracowników,
- publikacja oferty w mediach firmowych,
- zbieranie aplikacji,
- analizowanie dokumentów,
- wybór kandydata.
Rekrutacja zewnętrzna
W trakcie rekrutacji zewnętrznej rozpatruje się kandydatury osób spoza firmy. Koszty związane ze zorganizowaniem procesu rekrutacji, a także z wdrażaniem nowego pracownika w obowiązki są o wiele wyższe niż w przypadku rekrutacji wewnętrznej. Pośród zalet tej rekrutacji można wymienić np. nowe umiejętności i doświadczenia, jakie wnosi do środowiska osoba z zewnątrz.
Rekrutację zewnętrzną różnicuje się ze względu na wielkość grona odbiorców. Ujmując proces szeroko, przedsiębiorstwo stara się dotrzeć ze swoją ofertą do jak największej grupy potencjalnych pracowników. W rekrutacji wąskiej ogłoszenie jest kierowane najczęściej do niewielkiego grona specjalistów.
Etapy rekrutacji zewnętrznej
- analizowanie potrzeb kadrowych,
- planowanie procesu rekrutacji,
- analizowanie treści opisu stanowiska pracy,
- redakcja ogłoszenia o pracę,
- ocena napływających aplikacji pod względem formalnym,
- sprawdzenie kwalifikacji kandydatów w trakcie rozmowy rekrutacyjnej lub podczas testów,
- decyzja o zatrudnieniu kandydata lub kandydatów.